DUH JAČI OD VREMENA: Foča i zvanična potvrda njenog značaja
Ovih dana Foča je ispisala jednu od najznačajnijih stranica svoje moderne istorije. Na Devetnaestoj redovnoj sednici Narodne Skupštine Republike Srpske usvojen je Zakon o Gradu Foča, čime je ova podrinjsko-hercegovačka opština i zvanično stekla status grada. Ova odluka ne predstavlja samo administrativnu promenu, već priznanje istorijskog značaja, prirodnog bogatstva, kulturnog nasleđa i razvoja Foče, veličanstvenog mesta koje poprilično dugo zauzima centralno mesto na mapi Republike Srpske.
FOČA - RAJSKO NASELJE I KULTURNI CENTAR
Iako je tek sada formalno dobila status grada, Foča je za mnoge to bila odavno - po svom značaju, duhu, istoriji i karakteru ljudi koji u njoj žive. Jer veličina jednog mesta ne meri se isključivo brojem stanovnika ili administrativnim odlukama, već snagom identiteta koje ono nosi.
Malo je sredina koje u sebi spajaju toliko prirodne lepote, bogate prošlosti, akademskog života i prepoznatljivog kulturnog duha. Upravo zato Foča često deluje veće i značajnije od mnogih gradova koji taj status imaju decenijama.
Foča nesumnjivo zauzima jedno od centralnih mesta u bogatoj srpskoj istoriji i kulturnom pamćenju srpskog naroda. Ona predstavlja neodvojiv deo našeg identiteta - ona je bastion pravoslavlja, kolevka srpske kulturne baštine i čuvar tradicije. Upravo ovde, na mestu gde se spajaju reke Tara i Piva, tu gde se formira Drina...e baš tu se doslovno ispisivala istorija! Ta istorija uklesana je u svaki kamen, ona je proživljena kroz svaki pogled sa visokih planina, nastanjena je u svaki zvuk zvona sa manastira...
Doslovno svako mesto, selo ili zaselak u fočanskom kraju nosi sa sobom posebnu priču, vlastite običaje i duh koji ga razlikuje od susednog. A opet, u toj raznolikosti utkano je zajedništvo koje ovoj regiji daje neponovljivu autentičnost i prepoznatljiv kulturni pečat.
Foču krase nestvarno lepi i fascinantni pejzaži i netaknuta priroda, te ne treba čuditi što je ona danas prestonica turizma i jedno od najposećenijih mesta u regiji. Odlikuje se izuzetnim prirodnim bogatstvima, zatim najvećim i najstarijim nacionalnim parkom u Bosni i Hercegovini kao i najvišim vrhom u BiH. Karakterišu je još i najočuvanija prašuma u Evropi, sedam glečerskih jezera na jednoj od najlepših balkanskih planina – Zelengori, te najdublji kanjon u Evropi, jedinstveni prirodni fenomen Pješčane piramide.
TRAGOVIMA SLAVNE BORBE
Foča sa pravom nosi epitet "Grada heroja" budući da je kroz sve ratove doživela izrazito tešku sudbinu. Njena istorija je bila veoma turbulentna. Iako toliko puta rušena, uvek je Foča, zahvaljujući predanosti i prejakoj želji srpskog naroda, nicala iz pepela i gradila se još lepša i bolja.
Među prvim asocijacijama na Foču svakako jeste njena slavna prošlost - hrabrost srpskih boraca, neustrašiva viševekovna borba za slobodu ovekovečena slavnim bitkama i vojničkim pobedama.
Na srpski narod ovog kraja konstantno su nasrtali i domaći i strani neprijatelji. Nakon strahota Prvog svetskog rata, usledio je još gori horor Drugog svetskog rata, kada je srpski narod, naročito civilno stanovništvo platilo preveliku cenu!
Stanovnici Foče su i u periodu od 1992. do 1995. prošli kroz izuzetno težak period kada je muslimanski agresor zavio opštinu u crno zbrisavši sa mape desetine sela i zaselaka. O tome nam najbolje svedoče slavna Gornja Jošanica, Fočanska Jabuka, Miljevina, Kozja Luka, Papratna Njiva i druga srpska mesta razorena mržnjom gde muslimanski agresor nije imao milosti ni prema deci, ni prema civilima. Ipak, kako na kraju sve dođe na svoje, dobro je ipak pobedilo zlo pa je i ovaj put Foča trijumfovala. Neprijatelj nije uspeo slomiti duh srpskog naroda, grad i civilno stanovništvo su uspešno odbranjeni!
Osim toga, stanovnici ovog veličanstvenog grada su devedesetih godina pokazali veliku humanost; na scenu je opet stupila ta širina duše fočanskih ljudi kada je grad u svoje okrilje primio hiljade porodica prognanih od muslimanske vojske iz Goražda, Sarajeva i drugih ratom zahvaćenih područja.
Stanovnici ovog grada neumorno čuvaju uspomene na svoje pretke ne dajući zubu vremena da obriše sve te značajne segmente naše prošlosti.
Fočanski narod, kroz vekove ispunjene nevoljama i brojnim iskušenjima, neumorno je čuvao svoje ognjište, zavičaj i običaje, prenoseći ih sa generacije na generaciju kao dragoceni temelj svog identiteta. Snaga zajedništva, duboka vezanost za svoj dom i neugasla vera u bolje sutra opstaju uprkos svim izazovima, barijerama i teškoćama koje su zadesile narod ovog kraja. Ono što danas negujemo, u sećanju i delima, ne samo da oblikuje budućnost novih naraštaja već i čuva, oplemenjuje dušu naroda.
Zato status grada danas nije samo formalnost. To je simbolična potvrda onoga što je Foča odavno bila — grad po svom duhu, istoriji i značaju.
STATUS GRADA KAO NADA U BOLJE SUTRA
Naglašavajući da su zadovoljeni svi uslovi za promenu statusa opštine Foča u grad, ministarka uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić podsetila da na području Foče deluju Medicinski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Pravoslavni bogoslovski fakultet "Sveti Vasilije Ostroški", te da ova lokalna zajednica raspolaže bogatim kulturno-istorijskim nasleđem i značajnim prirodnim resursima.
„Foča predstavlja jedinstvenu geografsku, socijalnu, ekonomsku, istorijsku i teritorijalnu cjelinu sa odgovarajućim nivoom razvoja", navela je Jujićeva izdvojivši Nacionalni park „Sutjeska", kao najveći i najstariji nacionalni park u BiH.
Gradonačelnik Foče, Milan Vukadinović istakao je da je Foča napokon postala ono o čemu je svaki njen građanin godinama maštao.
„To su bili snovi mnogih mojih prethodnika, ali je isto i uspjeh, kako mene kao načelnika i prvog gradonačelnika Foče, tako i svakog našeg građanina koji je u bilo kojoj sferi i segmentu društva doprinio da i formalno postanemo grad. Za svu našu djecu, stanovnike i buduća pokoljenja ovo je status koji će sigurno donijeti stratešku poziciju Foči u narednom periodu“, istakao je Vukadinović.
Akademik Veljko Marić istakao je da dobijanje statusa grada, za sve građane ne predstavlja samo administrativnu odluku, već istinsko priznanje istoriji, identitetu i vrednostima koje ovaj kraj nosi kroz vekove. „Ovaj dan doživljavamo kao početak jednog novog vremena, vremena u kojem Foča treba da raste, napreduje i postane još ljepše i bolje mjesto za život svih njenih građana. Ovo je poruka da Foča više nije samo tačka na mapi, već grad koji je svojim prirodnim ljepotama, bogatim istorijskim nasljeđem, dobrim ljudima, kulturom, tradicijom, fakultetima i istrajnošću zaslužio svoje mjesto i poštovanje“, istakao je akademik Marić podsetivši da je Foča oduvijek važila za središte mladosti, znanja, susreta i obrazovanja, odnosno mjesto u kojem mlade generacije mogu stabilno da grade svoju budućnost.
Dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči Darko Đogo ocenio je dobijanje statusa grada kao čin pravde i pravičnosti, s obzirom na bogatu istoriju i tradiciju Foče, istakavši da je ovo rezultat velikom broju studenata i živosti studentskog života, koji suštinski mijenjaju izgled i karakter ove lokalne zajednice.
„Dobijanjem statusa grada učinjena je neka vrsta pravde, jer je Foča to istorijski i kroz vijekove oduvijek i bila. Međutim, to je nešto što nas sada sve zajedno dodatno obavezuje, od vlasti do svakog pojedinačnog građanina. Ako već zvanično nosimo ime grad Foča, onda moramo uvijek i da se ponašamo kao gradsko stanovništvo", poručio je Đogo naglasivši da je kroz 19. i 20. vijek srpska kultura uspevala da od nekadašnjih orijentalnih palanki i kasaba stvori istinske, velike kulturne centre.
Dekan Medicinskog fakulteta u Foči Dejan Bokonjić istakao je: "Dobijanjem statusa grada, Foča definitivno dobija novu razvojnu perspektivu. To je izuzetno značajno i za naš Medicinski fakultet jer direktno utiče na jačanje akademskog, zdravstvenog i naučnog položaja naše ustanove", naglasivši da status grada sa sobom donosi veću vidljivost Foče na mapi regiona, što otvara mogućnosti za privlačenje novih investicija, razvoj infrastrukture, ali i značajniju međunarodnu saradnju. Sve to će, kako navodi, doprineti stvaranju znatno boljih uslova za život i rad, kako građana, tako i studenata i nastavnog osoblja. Posebno važnu poruku ova odluka šalje mladim ljudima. "Ovo je jasan znak mladima da Foča ima sigurnu budućnost i da može biti mjesto kvalitetnog obrazovanja, usavršavanja i profesionalnog razvoja. Potpuno sam siguran da će ovo dodatno ojačati povezanost između fakulteta, naše bolnice i lokalne zajednice, na dobrobit svih građana i budućih generacija", poručio je Bokonjić.
Autor: istoričar, sociolog Igor Mitić, Beograd

Коментари
Постави коментар